Nekustamā īpašuma pārbaude pirms tā iegādes.
Ikviens, kurš ir saskāries ar nekustamā īpašuma pārdošanu vai pirkšanu, saprot, ka tas nav tas pats, kas nopirkt veikalā pārtiku, apģērbu vai pat automašīnu autosalonā pie oficiālā dīlera. Darījumi ar nekustamo īpašumu ir augsta riska darījumi un ir komplicēts process, kas prasa daudz uzmanības, zināšanu un pieredzi, tādēļ tas prasa zināmu ieguldījumu – laiku un līdzekļus, lai nopērkot īpašumu gūtu no tā maksimālu labumu un maksimāli izvairītos no problēmām un nepatikšanām lietojot šo īpašumu nākotnē. Lielāko tiesu, lielākajai cilvēku daļai, darījumi ar nekustamo īpašumu ir vienreiz mūžā, tādēļ tam būtu jāpieiet pārdomāti un ar vislielāko uzmanību.
Viens no pirmajiem soļiem nekustamā īpašuma iegādes procesā ir nekustamā īpašuma pārbaude, kas ietver juridisko, finanšu, nodokļu, tehnisko, arhitektonisko, vides aizsardzības un citu aspektu pārbaudi, ko bieži sauc par "due diligence". Pārbaudes mērķis ir noteikt, vai nekustamais īpašums atbilst visiem attiecīgajiem kritērijiem un tam nav trūkumu vai juridiska rakstura problēmas.
Civillikuma noteikumi, piemēram, 1612.pants, nosaka, ka pārdevējs ir atbildīgs par zināmajiem vai apslēptiem trūkumiem nekustamajā īpašumā. Tomēr 1613.pants ierobežo pārdevēja atbildību par nenozīmīgiem trūkumiem vai par tiem, kas bija zināmi pircējam vai vismaz būtu jābūt zināmiem, ja viņš būtu rūpīgi pārbaudījis īpašumu.
Nekustamā īpašuma pārbaudē jāņem vērā arī zemesgrāmatā reģistrētie servitūti, maksātnespējas ieraksti, aizliegumi, ķīlas tiesības un citi ieraksti, kas var ietekmēt īpašuma izmantošanu. Pārdevējam nav pienākuma informēt pircēju par šiem ierakstiem, jo tie ir publiski pieejami reģistros, no kuriem pircējs var iegūt informāciju.
Ja pirkuma līgumā ir noteikta pārbaudes vai apskates iespēja, pircējam ir tiesības veikt iepriekšēju pārbaudi vai apskati, lai noteiktu, vai īpašums atbilst viņa prasībām. Pircējam ir arī tiesības prasīt pārdevējam apliecinājumus un garantijas par īpašuma stāvokli, un pārdevējs var būt atbildīgs par šo apliecinājumu un garantiju pārkāpumiem.
Lai gan pārdevēja apliecinājumi un garantijas parasti tiek iekļauti pirkuma līgumā, ir ieteicams veikt nekustamā īpašuma pārbaudi pirms līguma noslēgšanas. Ja pārbaudes rezultāti ir negatīvi, pircējs var atteikties no pirkuma vai precizēt līgumā iekļautos noteikumus.
Jāpiebilst, ka nekustamā īpašuma pārbaudes apjoms atkarīgs no īpašuma veida (zemes gabals, ēka vai abi kopā) un paredzētās lietošanas mērķa (zemju maiņa, ēku būvniecība utt.).